B41896C6337M008
Mfr.Part #
B41896C6337M008
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 10kHz
Series :
B41896
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
55mOhms
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
B41896C6337M008
EPCOS (TDK) B41896C6337M008
B41896 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~125°C Polar Radial, Can