B41896C5188M002
Mfr.Part #
B41896C5188M002
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
3.34A @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
119mOhm @ 120Hz
Capacitance :
1800µF
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Series :
B41896
Impedance :
21mOhms
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41896C5188M002
EPCOS (TDK) B41896C5188M002
B41896 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~125°C Polar Radial, Can