B41896C3688M
Mfr.Part #
B41896C3688M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
1 (Unlimited)
Mount :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
7000 hours
Voltage - Rated :
10V
Impedance :
21mOhms
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
56mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Capacitance :
6800µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
3.5A
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
B41896C3688M
EPCOS (TDK) B41896C3688M
B41896 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can