B41896C3278M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41896C3278M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
103mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
B41896
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
2.28A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2700μF
Tan Delta :
0.22
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Packing Method :
Blister Pack
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.27mA
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Impedance :
34mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated :
10V
Life (Hours) :
7000 hours
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41896C3278M
EPCOS (TDK) B41896C3278M
B41896 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can