B41895G7188M008
Mfr.Part #
B41895G7188M008
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
Automotive
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1800µF
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
21mOhm
Series :
B41895
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.6A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Datasheets
B41895G7188M008
B41895 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can