B41895G6128M000
Mfr.Part #
B41895G6128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 10kHz
Applications :
Automotive
Capacitance :
1200μF
Impedance :
27mOhm
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
2.87A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
B41895
Datasheets
B41895G6128M000
B41895 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can