B41895G6108M002
Mfr.Part #
B41895G6108M002
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Applications :
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
B41895
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Impedance :
34mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ High Frequency :
2.51A @ 100kHz
Datasheets
B41895G6108M002
B41895 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can