B41895G5338M008
Mfr.Part #
B41895G5338M008
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
3300µF
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
B41895
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
3.6A @ 100kHz
Polarization :
Polar
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
21mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B41895G5338M008
B41895 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can