B41895D6128M003
Mfr.Part #
B41895D6128M003
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Impedance :
27mOhm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.87A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Series :
B41895
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1200μF
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41895D6128M003
B41895 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~125°C Polar Radial, Can