B41895A7278M
Mfr.Part #
B41895A7278M
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
26 Weeks
Impedance :
20mOhms
Voltage - Rated :
35V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
3.59A
Polarity :
Polar
Series :
B41895
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
3.59A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
2700μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B41895A7278M
B41895 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.59A 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar 7.493mm Radial, Can