B41895A7128M000
Mfr.Part #
B41895A7128M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
2.56A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
B41895
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1200μF
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Impedance :
29mOhms
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Datasheets
B41895A7128M000
B41895 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can