B41895A7108M000
Mfr.Part #
B41895A7108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 100kHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
14 Weeks
Radial, Can
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000µF
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Impedance :
33mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Series :
B41895
Datasheets
B41895A7108M000
EPCOS (TDK) B41895A7108M000
B41895 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can