B41895A6477M000
Mfr.Part #
B41895A6477M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
48mOhm
Lead/Base Style :
Straight
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
20%
Weight :
3.599993g
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
1.82A
Length :
20mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Aluminum
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
12.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470µF
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Radial
Datasheets
B41895A6477M000
EPCOS (TDK) B41895A6477M000
470μF Capacitor 20% 1.82A 5mm Aluminum