B41890A6107M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41890A6107M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
24 Weeks
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
62mOhm
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
0.05mA
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Series :
B41890
ESR (Equivalent Series Resistance) :
74mOhm @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
1.205A @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Length :
16mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41890A6107M000
B41890 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -55°C~105°C Polar Radial, Can