B41890A5278M
Mfr.Part #
B41890A5278M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Impedance :
25mOhm
Capacitance :
2.7mF
Tan Delta :
0.21
Lead Pitch :
7.493mm
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Leakage Current :
0.675mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
3.16A
Terminal Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
33.5026mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
15000 hours
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Length :
31.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Diameter :
16mm
Datasheets
B41890A5278M
EPCOS (TDK) B41890A5278M
2.7mF Capacitor 20% Bulk 3.16A 7.493mm Radial