B41890A4228M000
Mfr.Part #
B41890A4228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.86A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
2200µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Series :
B41890
Impedance :
31mOhms
Datasheets
B41890A4228M000
B41890 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can