B41890A4188M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41890A4188M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.28A
Polarity :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
20000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
38mOhms
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46mOhm @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
B41890
Voltage - Rated :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1800µF
Lead Diameter :
600 µm
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
B41890A4188M
EPCOS (TDK) B41890A4188M
B41890 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can