B41888W7227M
Mfr.Part #
B41888W7227M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
720mOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
12.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
IEC60384-4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
35V
Tan Delta :
0.12
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.077mA
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
800mA
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220μF
Diameter :
10mm
Datasheets
B41888W7227M
220μF Capacitor 20% 800mA 5mm Radial