B41888W6477M8
Mfr.Part #
B41888W6477M8
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Package / Case :
Radial
Ripple Current :
1.8A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm
Capacitance :
470µF
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
20mm
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
B41888W6477M8
470μF Capacitor 20% 1.8A 5mm Radial