B41888D7338M009
Mfr.Part #
B41888D7338M009
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
B41888
Ripple Current @ High Frequency :
4.247A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Capacitance :
3300µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarization :
Polar
Impedance :
160mOhms
Datasheets
B41888D7338M009
B41888 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can