B41888C6477M008
Mfr.Part #
B41888C6477M008
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Impedance :
60mOhms
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
AEC-Q200
Series :
B41888
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
470µF
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B41888C6477M008
B41888 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can