B41888C6228M000
Mfr.Part #
B41888C6228M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Series :
B41888
Polarization :
Polar
Impedance :
20mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Length :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 10kHz
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Surface Mount :
No
Leakage Current :
1.1mA
Capacitance :
2200µF
Terminal Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
3.8A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.14
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 10 KHZ, RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41888C6228M000
EPCOS (TDK) B41888C6228M000
B41888 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can