B41888C6227M
Mfr.Part #
B41888C6227M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Bulk
Polarity :
Polar
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
0.11mA
Number of Terminations :
2
Height :
16mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
129mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
10mm
Tan Delta :
0.1
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
115mOhm
Height Seated (Max) :
16.9926mm
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
7000 hours
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
1.05A
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
B41888C6227M
EPCOS (TDK) B41888C6227M
220μF Capacitor 20% Bulk 1.05A 5.0038mm Radial