B41888C4337M
Mfr.Part #
B41888C4337M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.0528mA
Polarity :
POLARIZED
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Diameter :
8mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Height :
11.5mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q200
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
690mA
Tan Delta :
0.16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
204mOhm
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Datasheets
B41888C4337M
330μF Capacitor 20% 690mA 3.5mm Radial