B41888C3687M000
Mfr.Part #
B41888C3687M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
101mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
900mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.068mA
Tolerance :
±20%
Surface Mount :
No
Length :
12.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
116mOhm @ 10kHz
Series :
B41888
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
680μF
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive
Tan Delta :
0.18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Diameter :
10mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
B41888C3687M000
B41888 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can