B41888C3128M000
Mfr.Part #
B41888C3128M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
7000 hours
Length :
20mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5mm
Contact Plating :
Tin
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
Max Operating Temperature :
105°C
Leakage Current :
0.12mA
Ripple Current :
1.5A
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Reference Standard :
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1.2mF
Datasheets
B41888C3128M000
EPCOS (TDK) B41888C3128M000
1.2mF Capacitor 20% Bulk 1.5A 5mm Radial