B41888A3338M
Mfr.Part #
B41888A3338M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.26
Terminal Shape :
Wire
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
1.7A
Tolerance :
20%
Packing Method :
Bulk
Height :
25mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
0.33mA
Lead Pitch :
7.5mm
Capacitance :
3.3mF
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B41888A3338M
3.3mF Capacitor 20% 1.7A 7.5mm Radial