B41887A7188M004
Mfr.Part #
B41887A7188M004
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Polar
Series :
B41887
Impedance :
16mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1800µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.12A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
B41887A7188M004
B41887 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can