B41887A7158M001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41887A7158M001
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
35V
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
3.66A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Impedance :
18mOhm
Series :
B41887
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B41887A7158M001
B41887 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can