B41887A4398M003
Mfr.Part #
B41887A4398M003
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
16mOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3900μF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Series :
B41887
Ripple Current @ High Frequency :
4.12A @ 100kHz
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
B41887A4398M003
B41887 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can