B41887A4338M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41887A4338M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.66A @ 100kHz
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
18mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
3300µF
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
B41887
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
B41887A4338M002
B41887 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can