B41868W6227M
Mfr.Part #
B41868W6227M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
130mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.11mA
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
142mOhm
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
150°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
21.9964mm
Tolerance :
20%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
673mA
Height :
20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
12.5mm
Capacitance :
220μF
Polarity :
Polar
Tan Delta :
0.10
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41868W6227M
EPCOS (TDK) B41868W6227M
220μF Capacitor 20% 673mA 5.0038mm Radial