B41868A7107M
Mfr.Part #
B41868A7107M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B41868
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated :
35V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.99Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 150°C
Datasheets
B41868A7107M
B41868 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~150°C Polar Radial, Can