B41866C6107M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41866C6107M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
ESR (Equivalent Series Resistance) :
373mOhm
Length :
12.5mm
Impedance :
336mOhm
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
450mA
Polarity :
Polar
Leakage Current :
0.05mA
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
13.4874mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Life (Hours) :
3000 hours
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.1
Terminal Pitch :
5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
B41866C6107M000
100μF Capacitor 20% 450mA 5.0038mm Radial