B41859C8567M004
Mfr.Part #
B41859C8567M004
Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
24mOhm
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
560μF
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Series :
B41859
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B41859C8567M004
B41859 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can