B41858E7188M9
Mfr.Part #
B41858E7188M9
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated :
35V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
25mm
Diameter :
16mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
1800µF
Series :
B41858
Ripple Current @ High Frequency :
2.483A @ 100kHz
Impedance :
29mOhm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
31mOhm @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
2.483A
Factory Lead Time :
26 Weeks
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
B41858E7188M9
EPCOS (TDK) B41858E7188M9
B41858 1800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.483A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can