B41858D4398M9
Mfr.Part #
B41858D4398M9
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
22mOhm
Diameter :
16mm
Series :
B41858
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
3.122A @ 100kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
ROHS3 Compliant
Height :
31.5mm
Mount :
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
3900μF
Ripple Current :
3.122A
Datasheets
B41858D4398M9
EPCOS (TDK) B41858D4398M9
B41858 3900μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.122A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can