B41858C9277M001
Mfr.Part #
B41858C9277M001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
1.309A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
270μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Impedance :
121mOhms
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
374mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
B41858
Datasheets
B41858C9277M001
EPCOS (TDK) B41858C9277M001
B41858 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can