B41858C8566M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41858C8566M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reference Standard :
AEC-Q200
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Lead Diameter :
600 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current :
310mA
Length :
11.5mm
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.1
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
3000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
0.12084mA
Capacitance :
56µF
Datasheets
B41858C8566M000
EPCOS (TDK) B41858C8566M000
56μF Capacitor 20% Bulk 310mA 3.5mm Radial