B41858C5188M9
Mfr.Part #
B41858C5188M9
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Impedance :
33mOhm
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1800µF
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
20mm
Applications :
Automotive
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
B41858
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.146A @ 100kHz
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 10kHz
Ripple Current :
2.146A
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
B41858C5188M9
EPCOS (TDK) B41858C5188M9
B41858 1800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.146A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can