B41858C5158M8
Mfr.Part #
B41858C5158M8
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Termination :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 10kHz
Series :
B41858
Impedance :
34mOhm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
1500μF
Height :
25mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
12.5mm
Applications :
Automotive
Ripple Current :
2.028A
Ripple Current @ High Frequency :
2.028A @ 100kHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
B41858C5158M8
EPCOS (TDK) B41858C5158M8
B41858 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.028A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can