B41858C4827M8
Mfr.Part #
B41858C4827M8
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
Height :
20mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.202A
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
820µF
Series :
B41858
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
62mOhm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.202A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
73mOhm @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
B41858C4827M8
EPCOS (TDK) B41858C4827M8
B41858 820μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.202A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can