B41858C4108M000
Mfr.Part #
B41858C4108M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.202A @ 100kHz
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Impedance :
62mOhm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
20mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
1000µF
Applications :
Automotive
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
73mOhm @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.16mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Series :
B41858
Factory Lead Time :
24 Weeks
Reference Standard :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
B41858C4108M000
EPCOS (TDK) B41858C4108M000
B41858 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can