B41858C0277M001
Mfr.Part #
B41858C0277M001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ High Frequency :
1.009A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80V
Series :
B41858
Impedance :
159mOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
468mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Datasheets
B41858C0277M001
EPCOS (TDK) B41858C0277M001
B41858 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -55°C~105°C Polar Radial, Can