B41858A7107M
Mfr.Part #
B41858A7107M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Capacitance :
100μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Diameter :
8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Lead Pitch :
3.5mm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.99Ohm
Height :
11mm
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.035mA
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current :
500mA
Tan Delta :
0.12
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B41858A7107M
100μF Capacitor 20% 500mA 3.5mm Radial