B41858A6108M
Mfr.Part #
B41858A6108M
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.5mA
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Lead Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.1
Diameter :
18mm
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
1mF
Ripple Current :
2.31A
Polarity :
POLARIZED
Height :
31.5mm
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Datasheets
B41858A6108M
1mF Capacitor 20% 2.31A 7.5mm Radial