B41853W5228M
Mfr.Part #
B41853W5228M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.16
Height :
20mm
Capacitance :
2.2mF
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
Bulk
Ripple Current :
2A
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.55mA
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
103mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Datasheets
B41853W5228M
2.2mF Capacitor 20% 2A 7.5mm Radial