B41851F8687M000
Mfr.Part #
B41851F8687M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Length :
20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
680μF
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
770mA
Max Operating Temperature :
105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.12
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.4284mA
Lead Diameter :
800 µm
Packing Method :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
B41851F8687M000
680μF Capacitor 20% 770mA 7.5mm Radial