B41851F5477M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41851F5477M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
560mOhm @ 120Hz
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
470µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
Surface Mount :
No
Diameter :
10mm
Operating Temperature (Max) :
105°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
B41851
Tan Delta :
0.16
Length :
12.5mm
Leakage Current :
0.1175mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B41851F5477M000
EPCOS (TDK) B41851F5477M000
B41851 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm Polar Radial, Can