B41851A8476M000
Mfr.Part #
B41851A8476M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current :
130mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulk
Diameter :
8mm
Capacitance :
47μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.2Ohm @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B41851
Lead Pitch :
3.5mm
Voltage - Rated DC :
63V
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B41851A8476M000
EPCOS (TDK) B41851A8476M000
B41851 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA Polar 3.5mm Radial, Can